Svet bez USB konektora
Koncom 20. storočia sme sa mohli stretnúť s množstvom typov konektorov cez ktoré sa pripájali ďalšie zariadenie k počítaču. Od zapojenia klávesnice a počítačovej myši prostredníctvom PS2 konektoru. Až po sériový alebo paralelný port napríklad pre tlačiarne. Nevýhodou takého to riešenia bolo každopádne to že čo zariadenie to iný typ konektoru a tak aj samotné základné dosky boli o čosi drahšie ako by mohli byť keby existovalo niečo ako univerzálny konektor.
S riešení tohto takpovediac problému prišiel koncom 20. storočia Ajay Bhatt. Ten ako zamestnanec spoločnosti Intel vynašiel dnes už dôverné známy Universal Serial Bus. Dnes skrátene nazývaný USB. Možno si teraz poviete že ako veľmi na tom musel ten dotyčný pán zbohatnúť, no bohužiaľ nie. Keďže pracoval pre spoločnosť Intel tak aj patent za tento prelomový vynález patrí im. A jemu ostalo sa dostala tak akurát vďaka. No ale to na veci nič nemení pretože svet bez USB si dnes nikto kto aspoň raz musel preniesť údaje z jedného počítača do druhého, pričom to nešlo po sieti. Len ťažko dokáže predstaviť. Istotne vás teraz napadne CD/DVD médium ale to je vzhľadom k dĺžke trvania zápisu a načítania údajov z disku dosť nepraktické a aj Slovenská pošta je rýchlejšia, ako takáto forma prenosu dát. Množstvo ľudí ktorý boli niekedy nútený použiť usb kľúč stále dookola ale trápila jedna jedlina otázka. A to prečo sa nedal pripojiť o oboch strán. Odpoveď na túto otázku je celkom jednoduchá. Musíte pritom zobrať do úvahy samotnú veľkosť konektora ako aj to že na to aby sa mohol rozšíriť bolo potrebné aby jeho výroba nebola zbytočne nákladná. Najme oproti iným už vtedy dostupným formám pripojenia zariadení k počítačom.
Samotný obdĺžnikový tvar bol potom len logickým vyústením snahy o čo najlepší pomer a ceny nového typu konektora ktorému popularitu priniesol až Apple a ich iMac G3. V tom čase patrili zariadenia od Apple tak ako aj dnes k špičke. A aj tu platilo ak chcete byť najlepší musíte spolupracovať s najlepšími. A preto po spojení nového typu konektora s počítačmi od Apple bolo každému nadmieru jasné že sa nejedná o sezónnu záležitosť. To pochopilo množstvo výrobcov ďalších zariadení a tak postupne počítačové klávesnice a myši prešli na tento typ pripojenia. V dnešnej dobe je už postupne všetci veľký výrobcovia prechádzajú na typ USB C kde si už nemusíte lámať hlavu z ktorej strany zapojíte konektor pretože je to už jedno.