Kráska artičoka v slovenských záhradách
V obchodoch sa táto zelenina objavuje čoraz častejšie. Väčšina ľudí ju však prehliadne, alebo sa jej nákupu bojí, keďže nevie čo s ňou. Artičoka záhradná svojim vzhľadom pripomína bodliak. Ako zelenina, sa konzumujú jej nápadne sfarbené kvety- presnejšie povedané puky s okvetnými lístkami. Existujú vo viacerých farbách. Najčastejšie je to biela, zelená a fialová. Listy slúžia ako liečivo. Čaj z nich priaznivo pôsobí na žalúdok, pri zápaloch pečene, či narušenom metabolizme. Plody znižujú cholesterol v krvi a celkovo posilňujú organizmus.
Artičoka je obľúbená najmä v stredomorskej kuchyni. Chuť má mierne horkú, preto je dobré kombinovať ju s inými surovinami.
Ako pestovať, zbierať a prezimovať
Je to teplomilná rastlina. Preto ju v našich podmienkach môžeme pestovať iba počas teplých mesiacov. Najviac sa jej bude dariť v nížinách a teplejších častiach krajiny. Rásť bude aj vo vyššie položených miestach, jej puky však budú menšie.
Semená klíčia pomerne rýchlo, už za 8-12 dní. Najlepšie je ich vysiať do pareniska v polovici marca. Ak budeme sadeničky pestovať za oknom, vysiať ich môžeme i o dva týždne skôr. V tomto prípade, je lepšie použiť črepníky s väčším priemerom. Ak by teplé počasie prišlo neskôr, zabránite aby rastlina uvädla v dôsledku nedostatočného miesta.
Priesady vysádzame na voľný záhon až v druhej polovici mája, kedy nehrozia prízemné mrazy. Ide o statnú rastlinu, preto dodržiavajte rozostupy minimálne jeden meter.
O artičoku sa staráme klasicky, ako o ostatné plodiny v záhrade. Okopávame, zalievame, poprípade hnojíme.
Puky dozrievajú postupne, preto nám budú k dispozícií počas celého vegetačného obdobia. Je potrebné ich odrezať ešte pred rozkvitnutím. Neskôr by boli nekonzumovateľné kvôli horkosti. Či je artičoka dostatočne zrelá zistíte jej stlačením. Mala by mierne puknúť.
Artičoka je trvalka. Dožíva sa úctyhodného veku 5 až 10 rokov. Na jeseň teda ostriháme zvyšné puky a listy. Zvyšok rastliny poriadne prikryjeme lístím, alebo čačinou. Ak na to máte priestor, môžete hľuzu aj s koreňmi na zimu presadiť do črepníka a umiestniť v tmavej, chladnejšej a suchej miestnosti. Ideálna je napríklad pivnica.
V kuchyni ju môžete využiť na prípravu polievok, pizze, nátierok, nákypov, či cestovín, alebo ako súčasť šalátov.